Studnie głębinowe Częstochowa

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Od początku działalności firmy, głównym jej profilem było kompleksowe wykonywanie studni głębinowych. Dzięki temu posiadamy bardzo szeroki zakres wiedzy, poparty wieloletnim doświadczeniem, które jest niezbędne w tego typu usługach. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, służymy doradztwem począwszy od procedury dokumentacji i uzyskiwania niezbędnych zezwoleń, aż po same podłączenie i uruchomienie studni przy danym obiekcie.

 Czy i kiedy warto wykonać studnię głębinową?

Przed podjęciem decyzji o budowie studni głębinowej należy rozważyć jakie argumenty przemawiają za:

 • W przypadku budowy nowego domu, czy obiektu, często koszty podłączenia go do sieci wodociągowej są bardzo duże,
 •  Po opłaceniu kosztów przyłącza do wodociągów, nadal ponosimy koszty płacąc za dostarczaną wodę,
 •  Mamy działkę i chcemy budować, ale na danym terenie nie ma sieci wodociągowej,
 • Jeśli planujesz budowę, zaplanuj od razu wykonanie studni. Dzięki temu już w trakcie budowy zwróci Ci się duża część inwestycji w wodę,
 • Masz duży ogród, samochody, basen? Wykonaj studnię i ogranicz koszty ponoszone na wodę do celów gospodarczych,
 • Masz firmę i płacisz orbitalne rachunki za wodę? Zadzwoń do nas pomożemy Ci się ich pozbyć!
 • Jesteś gospodarzem dużego obiektu typu boisko, hotel? Wykonamy dla Was studnię o takiej wydajności która w zupełności spełni Wasze oczekiwania, a nawet je przewyższy!

Jakie procedury obowiązują przy budowie studni głębinowej?

Proces prawidłowego wykonania studni głębinowej składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności ustalana jest lokalizacja wykonywania odwiertu, która musi być zgodna z przepisami prawa wodnego. Poniżej przedstawiamy rysunek poglądowy, na którym uwzględniono odległości studni od poszczególnych obiektów o których mowa w przepisach.

Studnia głębinowa powinna być zlokalizowana:

 • 5m od granicy działki – możliwość zmniejszenia tej odległości po uzyskaniu zgody sąsiada,
 • 7,5m od osi przydrożnego rowu, drogi,
 • 15m od szamba i budynków inwentarskich
  (hodowle zwierząt, gospodarstwa rolne)
 • 30m od drenażu szamba rozsączającego –
  ścieki oczyszczone biologicznie,
 • 70m od drenażu rozsączającego –
  ścieki nieoczyszczone

   

lokalizacja studni głebinowej

Zgodnie z art. 124 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu może bez specjalnego zezwolenia, wykonać studnię głębinową do celów gospodarczych (tzw. zwykłe korzystanie z wód) nie przekraczającą 30m głębokości. Pobór wody z takiej studni nie powinien przekroczyć 5m3/dobę. Do wykonania takiej studni właściciel gruntu zobowiązany jest tylko do złożenia odpowiedniego zgłoszenia studni w starostwie powiatowym – dział architektury.

W celu wykonania studni dla celów przemysłowych lub przekraczających podane powyżej parametry, należy wykonać projekt studni i uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

Budowa typowej studni głębinowej

Nasza firma w zależności od warunków geologicznych stosuje metodę płuczkową lub pneumatyczno-udarową do wykonywania odwiertów. Dzięki stosowanym technologiom jesteśmy w stanie wykonać studnię w każdym terenie. Metoda pneumatyczno-udarowa pozwala nam wykonywać odwierty w skałach litych, niezależnie od grubości danych pokładów.

W trakcie wykonywania studni w pierwszej kolejności przewiercane zostają warstwy podskórne. Następnie występuje pierwsza warstwa wód podskórnych. W dalszej części przewiercana zostaje warstwa nieprzepuszczalna (gliny, iły). Dopiero poniżej warstwy nieprzepuszczalnej w kolejnej napotkanej warstwie wodonośnej umieszczany jest filtr studzienny. Dzięki temu mamy pewność ze woda z wykonanego odwiertu nie będzie wodą podskórną, która mogłaby zawierać azotany i inne niepożądane związki.

Na rysunku poniżej przedstawiono budowę typowej studni głębinowej. Jako rurę studzienną stosujemy profesjonalne atestowane rury PCV przystosowane do wody o średnicy 125mm. Powyżej wykonanego filtra studziennego zawieszana jest pompa głębinowa. Studnia po umieszczeniu w niej pompy zostaje zabezpieczona hermetycznie za pomocą specjalnej głowicy, do której przyłączana jest rura tłoczna, kabel elektryczny zasilający pompę i linka nośna.

budowa studni głębinowej

 

Ostatnim etapem wykonania studni jest wykończenie całości poprzez zastosowanie kręgów betonowych i włazu rewizyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość przyłącza, wraz z zbiornikiem przeponowym można umieścić w studzience z kręgu betonowego.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć gdzie można zobaczyć zdjęcia z przykładowych realizacji.